Bodrum

Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir.

İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum’un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye‘de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Nüfus açısından il genelinde Muğla merkez ve Fethiye’yi geçerek en büyük ilçe ünvanına sahip olmuştur.

Ulaşım:

Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır ki şehre uzaklığı 32 km.’dir. Bodrum’da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Palmarina’dır.

Bodrum önemli bir karayolu kavşağında bulunmaz. Bodrum’a karayoluyla ulaşım Milas üzerinden çift şeritli asfalt yol ile sağlanmaktadır. Bodrum, il merkezi Muğla’ya 111 km., İzmir’e 242 km., Marmaris’e 165 km. ve Fethiye’ye 234 km. uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler:

Bodrum Kalesi / Sualtı Arkeolojik Müzesi

1402’de Bodrum’u alan Rodos Şövalyeleri’nin yaptırdığı kale, günümüze kadar orijinalliğini çok iyi bir biçimde koruyarak gelmesiyle de ünlüdür. Ayrıca içerisinde yer alan Sualtı Arkeolojik Müzesi, Türkiye’de örneği ender bulunan ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

bodrum-sualti-arkeoloji-muzesi

Halikarnas Mozolesi

Dünya’nın 7 harikasından birisi olarak gösterilen mozolenin yerinde bugün sadece kalıntılar vardır ve buna rağmen yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak yeridir. Kalıntılarının önemli bir kısmı Bodrum Kalesi yapımında kullanılmıştır. Bir kısmı ise 1850 yıllarda İngiltere’ye götürülmüştür. Talan edilen tarihimizi görmek adına kesinlikle gidilmesi gereken bir yerdir.

antik-mavsoleion-mozole-bodrum

Antik Tiyatro

Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de halen sapasağlam kalabilmiş ve bugün bile bir çok organizasyonda aktif olarak kullanılan antik tiyatro, ziyaret ettiğiniz takdirde sizi binlerce yıl öncesine alıp götürebilecektir.

bodrum-antik-tiyatrosu

Pedasa Antik Kenti (Gökçeler)

Onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış coğrafyamızın, bize bıraktığı önemli miraslardan birisi. Bodrum merkeze yakın olsa da sizi uzun bir yürüyüş yolu bekliyor antik kente ulaşmak için. Bu yüzden bu geziyi binlerce yıl öncesine yapılacak bir trekking turu olarak da görebilirsiniz.

pedasa-antik-kent